logo

11 Milyar Metreküplük Gaz Deposu Geliyor

 

Türkiye’de 3.8 milyar metreküp doğalgaz depo kapasitesi var. EPDK lisanslarına göre 10.1 milyar metreküp ilave kapasite de projelendirdi. Bu projelerin tahmini yatırım ihtiyacı 20-25 milyar lira.

 

Lisanslandırılmış projeler gerçekleştiğinde doğalgazda depolama kapasitesi 15 milyar metreküpe çıkacak. Mevcut projeler için tahmini 20 – 25 milyar lira arasında yatırım yapılacak. BOTAŞ, TPAO gibi kamu kuruluşları dışında özel sektör de depolama yatırımlarına girmeye başladı. Çalık Grubu şirketi Atlas Petrol, 1 milyar metreküplük lisans aldı. Birol Ensari’ye ait Tören ve Gaz Depolama şirketlerinin toplamda 4 milyar metreküplük 2 ayrı projesi var. Dünya’nın haberine göre EPDK’nın verilerine göre halen lisanslandırılmış proje sayısı 5. Bunların dışında Şişecam Grubu, Soda Sanayi’nin maden sahalarından kalan yeraltı boşluklarına doğalgaz deposu inşa etmeyi planladığını açıklamıştı. TPAO da Diyarbakır bölgesinde yeni depo projesi açıkladı.

 

Şu anda Türkiye’nin 2.84 milyar metreküp kapasiteli Silivri deposu ile 1 milyar metreküplük Tuz Gölü deposu faaliyette. Toplamda 3 milyar 841 milyon metreküp depolama kapasitesi çalışıyor. EPDK’nın lisans verilerine göre BOTAŞ’ın ve özel şirketlerin açıkladıkları yeni kapasite 10 milyar 846 milyon metreküpü buluyor. Bunlar gerçekleşirse 14 milyar 687 milyon metreküplük depolama kapasitesi oluşacak. Eğer TPAO’nun Diyarbakır projesi ile Şişecam’ın yatırım niyeti fiiliyata geçerse 2028’e kadar depolama kapasitesi 15 milyar metreküpü de geçmiş olacak. 1 milyar metreküplük bir depolama yatırımı için tahmini 2 – 2.5 milyar liralık yatırım gerekiyor. Buna göre lisanslandırılmış ilave kapasite yatırımları için yaklaşık 20 – 25 milyar liralık bir yatırım yapılacak. Bu yatırımlar gerçekleşirse Enerji Bakanlığı’nın koyduğu “tüketimin yüzde 20’si kadar depolama kapasitesi” de gerçekleşebilecek. Halen Türkiye’nin doğalgaz tüketimi 50 milyar metreküpe yakın. Önümüzdeki yıl büyüme ve tüketim artışlarıyla bunun bir miktar artacağı kesin. Bu gerçekleşse bile “yüzde 20 depolama kapasitesi” 10 – 11 milyar metreküpe denk geliyor. Bu rakam da mevcut lisanslı projelerin gerçekleşmesi halinde hedefin aşılabileceğini gösteriyor.

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ