logo

Akaryakıt Kaçakçılarının Affına Karşıyız

 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanlığından geçen ve kısa zaman sonra da Genel kurulun oyuna sunulacak olan 04.12.2013 tarihli ve 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanununa geçici eklenen 6. madde ye göre,

“Bu Kanunun 20 nci maddesinin sekizinci fıkrası hükmü, bu maddenin yürürlük tarihinden önce işlenmiş fiiller için tesis üzerindeki ayni hak sahibinin fail konumunda olmadığı hallerde, bu hak sahipleri açısından uygulanmaz” denmektedir.

 

“Bu Kanunun 20 nci maddesinin sekizinci fıkrası hükmü, bu maddenin yürürlük tarihinden önce işlenmiş fiiller için tesis üzerindeki ayni hak sahibinin fail konumunda olmadığı hallerde, bu hak sahipleri açısından uygulanmaz” denmektedir.

Yani diyor ki;
Rafineri haricinde herhangi bir tesiste kaçakçılık fiilinin işlendiğinin tespiti halinde lisans sahibine ayrı ceza, mülk sahibine de ayrı bir ceza olarak bir nevi istasyon tutuklaması gerçekleştirilmektedir. Bir başka deyişle istasyonu kiralayan verilen cezayı ödemeyeceği için, ceza ödeninceye kadar mülk sahibine de arsa tutuklama cezası verilmiştir. Arsa sahibi daha fazla rant elde edebilmek adına kiraya verdiği istasyonunu kaçakçıya vermiş olduğundan bu cezayı onlarla birlikte çekmekte idi. Şimdi bu ceza bir defaya mahsus kaldırıldı. Kime kaldırıldı? Bunu önemle belirtmekte fayda var, istasyonu kiraya veren ve bundan dolayı mağdur olan istasyon sahiplerine kaldırıldı. Yani kendi öz malı istasyonunda kaçakçılık fiili gerçekleştirene ve bundan dolayı istasyonu tutuklananlara bu geçici af hakkı verilmedi.

Biz sendika olarak bu işlemin tamamına karşıyız.

Neden?

Örneklemek gerekirse siz akaryakıt işletmesi sahibi olarak aylık 10.000 TL dahi kar edemediğiniz işletmenizi size gelen kira teklifi ile gelen işletmeci adayına 15.000-20.000 TL ye kiralıyorsunuz. Peki siz bilmiyor musunuz ki kendinizin dahi kazanamadığınız miktarınızın üzerindeki parayı teklif eden kişi mülkünüz olan istasyonun üzerinde ancak kaçakçılık fiili işleyerek bu parayı kazanacak ve size kirayı ödeyecek. Yani bir nevi siz elde edeceğiniz rantın cazibesine kapılarak bu fiile bilerek ve isteyerek göz yumdunuz. Kaçakçılık fiili tespit edildiğinde, işleticiye bu ceza verildikten sonra sizin de istasyonunuz tutuklandığında veryansın edip af istiyorsunuz.

Bu af verildikten sonra hepimiz biliyoruz ki, sizler bu istasyonlarınızı yeniden bilerek ve isteyerek yeni gelecek olan kaçakçılık fiili işleyecek olanlara aynı fiyatlardan ve de hatta daha fazlasına kiralayacaksınız, kaçakçılığa zemin hazırlayacaksınız. Ayrıca da ceza kesilen yani kiralayan firma ortalıkta olmadığından ve bulunamayacağından bu cezanın tahsili asla ve asla mümkün olmayacaktır. Yani her türlü şekilde kamu zarar görmüştür. Bu af ile gelecek olan yeni kiralamalar sonrasından yeniden kaçakçılık fiili işleceneceğinden devletin tahsil edemeyeceği alacaklarını artırmaktan ve zaten bozuk olan piyasanın yeniden yeni oyuncu isimleri ile bozulmasının devamına neden olacaktır.

Tarihsel sıkıntı ve Kilometre tahdidi nedeniyle akaryakıt istasyonlarında Lpg bulunduramayanların haklarını bu torba yasaya ekletmek için çaba göstermeyip kaçakçılık fiilinin işlendiği istasyonların af edilmesi için lobi yapan sektör temsilcilerini de anlamış değiliz.

Bizler kaçakçılığın her türlüsüne imkân ve olanak yaratan kişi, kurum ve fikirlere karşıyız. Bunların affedilmesine de karşıyız.

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ