logo

Büyük Dağıtım Firmalarının Bayileri Denetlenmiyor Mu?


Burçe Başer
burce.baser@petrolgazetesi.com

EPGİS başkanı Sayın Fesih AKTAŞ ve yönetim kaçak akaryakıt ve kayıt dışı ile ilgili çok ciddi ve ses getiren bir mücadeleye girdiler.

EPGİS Kaçak Akaryakıt ve kayıt dışı ili ilgili ÖTV’siz gaz, yazar kasa silimi vs. bir çok konu üzerinde bildirimler ve raporlar yayımlandı.

Gündemde yer alan konulara ilaveten kısa süre önce bir istasyon işletmecisiyle yaptığım görüşmede ise oldukça kafa karıştırıcı beyanlar var.

İstasyoncu, bazı konuların neden dile getirilmediğini ve neden göz ardı edildiğini sorguluyordu. Bunların en başında ise büyük dağıtım firmalarının istasyonlarının neden diğer dağıtım firmalarının bayileri gibi denetlenmiyor olduğu geliyor.

İstasyon işletmecisiyle yaptığım görüşmede aktardığı konuları sizlerle de paylaşmak istedim.

 

Bugün başı çeken ve ilk sıralarda yer alan büyük firmanın bayileri ülkenin tüm il ve ilçelerinde faaliyet göstermekteler. Bu çok güzel bir oluşumun hizmet yansımasıdır. Fakat Ankara, İstanbul, İzmir gibi illerin şehir merkezlerinde faaliyet gösteren bazı petrol istasyonların kiraları 20.000 $ ile 70.000 $ arasında değişmektedir.  Şimdi kabaca bir hesap yapacak olursak; kira gideri, 3 vardiyadan yaklaşık 20 personel giderleri, yemek giderleri, muhasebe, nakliye, pos, vergi, sgk, kar payı, reklam payı, taşıt tanıma payı, işletme giderleri derken rakamları üst üste koyduğunuzda ve istasyonların ortalama kar marjını hesapladığınızda istasyonlar neredeyse amme hizmeti veriyorlar! Gerçekten öyle mi?

En son ne zaman bu ilk sıralarda yer alan Büyük Dağıtıcı bayilerin istasyonlarının denetlendiğini bilen var mı?

Kaçak akaryakıt satışı takibi nerdeyse ilk büyük sırada yer alan firmalar haricinde, diğer dağıtım firması bayilerine yapılmakta iken, başı çeken firmaların bayileri sütten çıkmış ak kaşıklar mı?

Yetkililerin Küçük balığın peşinden koşarken Büyük balığı unutuyorlar. Piyasada dolaşan denilen faturasız yakıt kimlerin deposundan ve kimlerin istasyonlarının üzerinden çıkış yapıyor? Bunların hiç biri sorgulanmaz iken yetkililer bunların tedarikçilerini değil, bu yakıtları satan istasyoncunun peşinden koşuyorlar. Asıl kaynağı kesilmiyor. Öte yandan bu firmalar günlük 100 binlerce litre yakıtı piyasaya sürüyorlar. Markaların logoları arkasına saklanan bayilerin, piyasadan nasıl haksız kazanç elde ettiklerini kimse dile getirmiyor. Onlar yapmaz mantığı asla kabul edilemez, edilmemeli! İşin içinde çok ciddi rakamlar var. Unutulmamalıdır ki ilk sıralarda yer alan büyük firmaların haricinde her dağıtım firmasının depolama tesisi yoktur. Eğer bu bayiler incelenir ise ne kadar çok dış satış ticaretlerinin olduğu görülecektir. Markaların logolarını taşıyan faturalar ihtiyaç sahiplerine, yakıtta piyasaya veriliyor. Madem bu kadar dış satış yapacak firmanın, neden yüksek kiralı bir istasyon tutmaya ihtiyacı var? Sektörde hizmet veren işletmeciler ne demek istediğimi anlayacaktır. Büyük balık unutuluyor. Asıl kaynağı görmezden geliniyor.

Bu anlatdıklarımla büyük dağıtım firmalarını zan altında bırakmak değil amacım. Amacım, hizmet sundukları bazı bayilerin yaptıklarını gündeme getirmektir. Sonuçta resmi çerçevede dağıtıcı bayisine yakıt ikmali yapar ve yapılan işlem tamamen kanun çerçevesindedir. Yapılan dış satışların gerçekten o firmalara gidip gitmediğinin denetiminden dağıtıcının sorumluluğu yoktur.

Ben tüm Dağıtım firmalarının bayilerinin eşit şekilde denetlemesi gerektiğini düşünmekteyim.

 

İstasyon İşletmecisinin anlattıkları sizce de kafa karıştırmıyor mu?

Gerçekten de göz önünde olup da görülmeyen bu bayiler var ise sıkı bir denetimden geçirilmelidirler.

Kaliteli ve güvenilir markaların arkasına sığınarak elde edilen haksız bir kazanç var ise peşine düşülmelidir. EPGİS ve diğer dernekler bu konuda da bir çalışma yaparlarsa, arı kovanına tam bir çomak sokulmuş olacaklardır.

Tamamen düzgün çalışan Dağıtım firmaların dürüst bayilerinin hakları görmezden gelinemez.

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ulusal Stok Saklanma Riski Dağıtılmalı

  08 Şubat 2018 Güncel, Köşe Yazarları

    Stoklama işi, Arap-İsrail savaşına dayanıyor desek yanlış olmaz sanırım.   Bu savaşta ABD’nin İsrail’i desteklemesi üzerine petrol ihracatçısı Arap ülkeleri Batıya satışları durduruyor. Dünya Ortadoğu petrollerine bağımlı olduğu için petrol fiyatları artıyor ve 1973 Enerji Krizi baş gösteriyor. Öyle ki, Amerika’daki benzin istasyonlarında petrol karneye bağlanıyor. Petrol kıtlığının, insanların çalınma korkusuyla gece silahla arabalarının başında beklemeye kadar götürdüğü söylenir… Bu krizden 2 sene sonra ABD ilk SPR depos...
 • Otomasyon Firmaları da Lisans Alsaaa !!!

  15 Aralık 2017 Güncel, Köşe Yazarları

    Bugün bayilerden çok dağıtıcıları ilgilendiren bir konu üzerine yazmak istiyorum... Tabi ki otomasyonla alakalı...   Biliyorsunuz, 1240 sayılı kurul kararı... Bu kararla EPDK kısaca dedi ki, "Bana verilerinizi istediğim formatta, istediğim şekilde raporlanmış tablolar halinde elektronik ortamda gönderiniz..." Bu kararla beraber, bazı dağıtıcılar kendi yazılımlarını yaptılar, birçok dağıtıcıda, mevcut yazılım firmalarından destek alarak karara hemen geçişi sağladılar. Şimdi, biliyoruz ki, Dağıtıcı firmalara devamlı te...
 • Cezalar gelmeye başladı

  01 Aralık 2017 Güncel, Köşe Yazarları

    PLAKA GİRİŞLERİNDE YAPILAN HATALARA CEZALAR GELMEYE BAŞLADI...!   Uyardık, hatırlattık, örnekler verdik... olmaz dedik... Gün gün, hafta hafta, tek tek... Alt alta yazılan aynı sorulara bıkmadan sabırla cevaplar verdik... Gerek sosyal medyadan gerek whatsapp gruplarından gerek gazetelerdeki köşelerimizden gerek özelden tüm detaylarıyla anlattık olmadı... Ve cezalar gelmeye başladı.   Bayi haklı aslında... Bu sistemin tüm maliyetini kendi karşılıyor. Her ay sistem bedeli ödüyor, ufak bir arızası dahi ols...
 • Siyah Altının Köleliğine Son Verilmeli

  02 Ağustos 2017 Güncel, Köşe Yazarları

  Dünya siyah altının yani petrolün kölesi durumundayken, her geçen gün alternatif enerji kaynakları haberleri yapıyoruz... Bu güne kadar servetleri hesaplanamayan ya da açıklanamayan, dokunulmazlıkları olan Amerikan ve Arap şirketlerinin dünyayı yönetmesine artık son verme zamanı gelmedi mi? Birkaç ülkenin tekelinde bulunan ve dünyayı sömürge altına alan siyah altının tabi ki alternatifleri olmalı. Elektrikli ya da alternatif yakıtlı otomobil ve araçların üstüne gidilmeli mesela.  Yenilenebilir Enerji Kaynakları bakımından atağa geçen ülke...
 • EPGİS’in Ötv Baskısı Ses Getirdi!

  29 Temmuz 2017 Güncel, Köşe Yazarları

  Bu sabah bomba gibi bir haberle uyandık... Nedir, LPG-Otogaz satan istasyonların karın ağrısı olan tüplü- dökme gaz ile otogazın  ÖTV farklılığı... Ne oldu?... nihayet eşitlendi. Yani? İki ürün arasında ki tonda 670 TL lik ÖTV farkı kapatıldı, Kısaca; hırsızın çalması engellendi... Tabi, bu fark ile, tüplü- dökme gazda artış yaratacağı endişesiyle, KDV si de %8 e düşürüldü... Şimdi, Ufak bir hesap yapalım. Fiyatlar değişkenlik gösterdiğinden, Tüpraş körfezi baz alıyorum... Tüplü- dökme Tüpraş (ton)               :%8 KDV ...
 • Plaka Yok ! Sorun Çok !

  07 Haziran 2017 Güncel, Köşe Yazarları

  Geçen gün bir bayim sordu. Dedi ki; "Bu plakaların sehven yanlış yazılması veya sistem gecikmesi sebebiyle EGM ye geç düşmesi veya hiç düşmemesi gibi durumların yazılı cezası nedir?" Açıkçası yazılı cezasını bilemiyorum. Ancak bir cezası daha var ki, sorunlu plakanın gitmemesi veya sehven yanlış yazılmasıyla ilgili olarak bayi, suça iştirakle yargılanıyor onu biliyorum. Örneğin bir bombalı araç yakıtını sizden aldı ve gitti patlattı bir yerde... Ve araştırmalarda sizden yakıt aldığı ancak plakasının EMG’ye düşmediği veya harf/rakam sebebi...