logo

Büyük Dağıtım Firmalarının Bayileri Denetlenmiyor Mu?


Burçe Başer
burce.baser@petrolgazetesi.com

EPGİS başkanı Sayın Fesih AKTAŞ ve yönetim kaçak akaryakıt ve kayıt dışı ile ilgili çok ciddi ve ses getiren bir mücadeleye girdiler.

EPGİS Kaçak Akaryakıt ve kayıt dışı ili ilgili ÖTV’siz gaz, yazar kasa silimi vs. bir çok konu üzerinde bildirimler ve raporlar yayımlandı.

Gündemde yer alan konulara ilaveten kısa süre önce bir istasyon işletmecisiyle yaptığım görüşmede ise oldukça kafa karıştırıcı beyanlar var.

İstasyoncu, bazı konuların neden dile getirilmediğini ve neden göz ardı edildiğini sorguluyordu. Bunların en başında ise büyük dağıtım firmalarının istasyonlarının neden diğer dağıtım firmalarının bayileri gibi denetlenmiyor olduğu geliyor.

İstasyon işletmecisiyle yaptığım görüşmede aktardığı konuları sizlerle de paylaşmak istedim.

 

Bugün başı çeken ve ilk sıralarda yer alan büyük firmanın bayileri ülkenin tüm il ve ilçelerinde faaliyet göstermekteler. Bu çok güzel bir oluşumun hizmet yansımasıdır. Fakat Ankara, İstanbul, İzmir gibi illerin şehir merkezlerinde faaliyet gösteren bazı petrol istasyonların kiraları 20.000 $ ile 70.000 $ arasında değişmektedir.  Şimdi kabaca bir hesap yapacak olursak; kira gideri, 3 vardiyadan yaklaşık 20 personel giderleri, yemek giderleri, muhasebe, nakliye, pos, vergi, sgk, kar payı, reklam payı, taşıt tanıma payı, işletme giderleri derken rakamları üst üste koyduğunuzda ve istasyonların ortalama kar marjını hesapladığınızda istasyonlar neredeyse amme hizmeti veriyorlar! Gerçekten öyle mi?

En son ne zaman bu ilk sıralarda yer alan Büyük Dağıtıcı bayilerin istasyonlarının denetlendiğini bilen var mı?

Kaçak akaryakıt satışı takibi nerdeyse ilk büyük sırada yer alan firmalar haricinde, diğer dağıtım firması bayilerine yapılmakta iken, başı çeken firmaların bayileri sütten çıkmış ak kaşıklar mı?

Yetkililerin Küçük balığın peşinden koşarken Büyük balığı unutuyorlar. Piyasada dolaşan denilen faturasız yakıt kimlerin deposundan ve kimlerin istasyonlarının üzerinden çıkış yapıyor? Bunların hiç biri sorgulanmaz iken yetkililer bunların tedarikçilerini değil, bu yakıtları satan istasyoncunun peşinden koşuyorlar. Asıl kaynağı kesilmiyor. Öte yandan bu firmalar günlük 100 binlerce litre yakıtı piyasaya sürüyorlar. Markaların logoları arkasına saklanan bayilerin, piyasadan nasıl haksız kazanç elde ettiklerini kimse dile getirmiyor. Onlar yapmaz mantığı asla kabul edilemez, edilmemeli! İşin içinde çok ciddi rakamlar var. Unutulmamalıdır ki ilk sıralarda yer alan büyük firmaların haricinde her dağıtım firmasının depolama tesisi yoktur. Eğer bu bayiler incelenir ise ne kadar çok dış satış ticaretlerinin olduğu görülecektir. Markaların logolarını taşıyan faturalar ihtiyaç sahiplerine, yakıtta piyasaya veriliyor. Madem bu kadar dış satış yapacak firmanın, neden yüksek kiralı bir istasyon tutmaya ihtiyacı var? Sektörde hizmet veren işletmeciler ne demek istediğimi anlayacaktır. Büyük balık unutuluyor. Asıl kaynağı görmezden geliniyor.

Bu anlatdıklarımla büyük dağıtım firmalarını zan altında bırakmak değil amacım. Amacım, hizmet sundukları bazı bayilerin yaptıklarını gündeme getirmektir. Sonuçta resmi çerçevede dağıtıcı bayisine yakıt ikmali yapar ve yapılan işlem tamamen kanun çerçevesindedir. Yapılan dış satışların gerçekten o firmalara gidip gitmediğinin denetiminden dağıtıcının sorumluluğu yoktur.

Ben tüm Dağıtım firmalarının bayilerinin eşit şekilde denetlemesi gerektiğini düşünmekteyim.

 

İstasyon İşletmecisinin anlattıkları sizce de kafa karıştırmıyor mu?

Gerçekten de göz önünde olup da görülmeyen bu bayiler var ise sıkı bir denetimden geçirilmelidirler.

Kaliteli ve güvenilir markaların arkasına sığınarak elde edilen haksız bir kazanç var ise peşine düşülmelidir. EPGİS ve diğer dernekler bu konuda da bir çalışma yaparlarsa, arı kovanına tam bir çomak sokulmuş olacaklardır.

Tamamen düzgün çalışan Dağıtım firmaların dürüst bayilerinin hakları görmezden gelinemez.

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Plaka Yok ! Sorun Çok !

  07 Haziran 2017 Güncel, Köşe Yazarları

  Geçen gün bir bayim sordu. Dedi ki; "Bu plakaların sehven yanlış yazılması veya sistem gecikmesi sebebiyle EGM ye geç düşmesi veya hiç düşmemesi gibi durumların yazılı cezası nedir?" Açıkçası yazılı cezasını bilemiyorum. Ancak bir cezası daha var ki, sorunlu plakanın gitmemesi veya sehven yanlış yazılmasıyla ilgili olarak bayi, suça iştirakle yargılanıyor onu biliyorum. Örneğin bir bombalı araç yakıtını sizden aldı ve gitti patlattı bir yerde... Ve araştırmalarda sizden yakıt aldığı ancak plakasının EMG’ye düşmediği veya harf/rakam sebebi...
 • Büyük Dağıtım Firmalarının Bayileri Denetlenmiyor Mu?

  08 Mayıs 2017 Güncel, Köşe Yazarları

  EPGİS başkanı Sayın Fesih AKTAŞ ve yönetim kaçak akaryakıt ve kayıt dışı ile ilgili çok ciddi ve ses getiren bir mücadeleye girdiler. EPGİS Kaçak Akaryakıt ve kayıt dışı ili ilgili ÖTV'siz gaz, yazar kasa silimi vs. bir çok konu üzerinde bildirimler ve raporlar yayımlandı. Gündemde yer alan konulara ilaveten kısa süre önce bir istasyon işletmecisiyle yaptığım görüşmede ise oldukça kafa karıştırıcı beyanlar var. İstasyoncu, bazı konuların neden dile getirilmediğini ve neden göz ardı edildiğini sorguluyordu. Bunların en başında ise büyük...
 • Tüm Üyeler Adına Dernek Başkanlarına Sesleniyorum !

  11 Nisan 2017 Güncel, Köşe Yazarları

  Türkiye Akaryakıt Ve Petrol Ürünleri Federasyonu Kurulmalı !   Ülkemizde, yaklaşık olarak 14.000 civarı akaryakıt istasyonu ve 100’e yakın Dağıtım firması bulunuyor. İstasyon işletmecilerinin seslerini duyurabilmeleri ve haklarını savunabilmeleri için üye oldukları dernekler var. Bu dernekler kendi kuruluşlarına bağlı üyeleri için ayrı ayrı çalışmalar yürütmekte, bilgilendirme toplantıları yapmakta ve üyelerin menfaatlerine yönelik projeler geliştirmekte… Buraya kadar her şey çok güzel fakat sektörde ne yazık ki tüm dernek ve bayi...
 • Kaçak Akaryakıt !

  29 Mart 2017 Güncel, Köşe Yazarları

  Artık her gün görür olduk haberlerde... Filanca yerde şu kadar kaçak akaryakıt yakalandı x kişi gözaltında vs. ile devam eden haberler. Sektörde herkesin bildiği ancak çark büyük olunca konuşmaya korktuğu bu kaçakçılık konusunu cesurca ve açık açık ilk dillendiren ve yazılı beyan veren bir sendika başkanıdır. Ve dillendirmekle kalmayıp üstüne gitmeye kararlı olduğunu da her beyanın da vurgulamıştır. Peki, EPGİS Genel Başkanı Sn. Fesih Aktaş'ın bahsettiği bu kaçak akaryakıt nedir? Dilim döndüğünce anlatayım. Bildiğimiz kaçak yakıt dı...
 • Mazot Ne Renk !

  28 Mart 2017 Güncel, Köşe Yazarları

    Yıl 2017, vatandaş hala mazotun renginin yeşil olması gerektiğini savunuyor…   Neden? Çünkü yıllarca vatandaşlar reklamlarını gördükleri, tanıdıkları, logolarını hafızalarına kazıdıkları markaları bilinçlerine doğru olarak kazıdılar. Oysa şu an akaryakıt sektöründe hizmet veren 100’e yakın dağıtım firması ve bunlara bağlı binlerce bayii var. Fakat yakinen tanınan yerli ve yabancı 6-7 firma haricinde olan tüm istasyonlara halk şüpheyle yaklaşıyor ve güvenemiyor… Sektörde hizmet veren ve bu bahsettiğimiz büyük markalar içerisi...
 • Tıkandı Baba !

  14 Mart 2017 Güncel, Köşe Yazarları

  Yazı, hele uzun yazı okumayı sevmiyoruz millet olarak… Bu sebeple, güzel, akıcı hikâyeleri veya gerçek sektörel olayları hikâye tadında yazıp, önce okumayı sevdirmeyi planlıyorum. Sizler “VERMEYİNCE MABUD, NEYLESİN SULTAN MAHMUT” sözünün hikâyesini, Tıkandı Baba’yı bilir misiniz? TIKANDI BABA Sultan Mahmut tebdil-i kıyafet çarşıya çıkmış ve bir kahvehaneye      girmiş oturmuş… -Tıkandı baba, çay getir… -Tıkandı baba oralet getir… Dikkatini çekmiş Sultanın, merak etmiş sormuş, -Hele baba demiş, anlat bakalım, nedir bu Tıka...