logo

EPDK da EGM Toplantısı Yapıldı

 

EPDK da “Veri Erişim, Paylaşım ve Kullanım Esaslarına Dair Protokol” kapsamında 14 Haziran 2017 tarihinde EGM toplantısı yapıldı.

 

5015 sayılı Petrol Piyasası Kanununun 7 inci maddesi gereğince İç İşleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ile EPDK arasında 06.04.2016 tarihinde imzalanan “ Veri Erişim, Paylaşım ve Kullanım Esaslarına Dair Protokol” kapsamında, Emniyet Genel Müdürlüğünün (Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ) plaka sorgularının sağlıklı ve düzenli bir şekilde akışını sağlamak amacıyla, dağıtıcı lisansı sahipleri ve ilgili derneklerin de davetli olduğu toplantı, 14 Haziran 2017 tarihinde EPDK da yapıldı.

Toplantıya Dağıtıcı şirket ve otomasyon firmaları temsilcileri ile EPDK ve EGM yetkilileri katılım gösterdi.

Yaklaşık 40 dk. süren toplantıda, EGM tarafından, yapılması gereken hususlar hakkında ve oluşan bazı sorunlar ile ilgili bilgi verildi.

Aynı zamanda, bayide oluşan yoğunluk sebebiyle, plakaya bakılmaksızın “aynı plaka” girişiyle satışın yapıldığına dikkat çeken yetkililer bunun ciddi suç teşkil ettiğini belirttiler.

Tekrar eden plakaya gün içinde onlarca kez girilmesinin mümkün olmadığını belirten yetkililer “kötü niyetli kişilerce yapılan bir uygulama olabileceğini, bu durumda maliyenin “vergi usulsüzlüğü denetimi” başlatabileceğini de belirtiler. Aynı zamanda, mevcut aranılan aracın gizlenmesi anlamına da geldiğinden “plaka girişlerine son derece dikkat edilmesi gerektiğini önemle vurguladılar.

Bayilerin ciddi sıkıntı yaşadığı, EPDK-EGM anlaşması sonrası “plakasız araca yakıt veya bidon satışı” nın yasaklanması hakkında da bilgi veren yetkililer, “sistemlerinin müsait olduğunu, sadece plaka olmaması durumunda (iş makinaları veya bidon satışı), gerçek kişi ise (kimliği görülerek) TC kimlik numarasının, tüzel kişi ise, (vergi numarasını gösterir belgenin kontrolü sonrası) vergi numarasının girilerek satışa devam edilebileceğini açıkladılar.

Plakaların kendilerine ulaşmasında sürenin büyük önem arz ettiğini ısrarla belirten yetkililer yazar kasadan fiş çıktıktan sonra en fazla 5 dk. içerinde satış bilgisinin kendilerine iletilmesi gerekliliğinin altını çizdiler.

 

Haber / Bahan Özkan

 

 

 

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ