logo

EPDK Otomasyon Taslağını Yayımlandı

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından Stok İzleme Sistemine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Kurul Karar Taslağı’ yayımlandı.

 

EPDK resmi internet sitesinden kurul karar taslağını yayımladı. Depolama faaliyetinde bulunan lisans sahipleri, tesislerinde bulunan her bir tank için tank ölçüm sistemi ve buna bağlı tank otomasyon sistemi kuracaktır.

 

 

1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girecek olan bu karara göre; Depolama faaliyetinde bulunan lisans sahipleri, Tank otomasyon sistemi ile tanklardaki yakıt miktarını anlık olarak izlenecek ve raporlayacak. Elektronik verileri, stok izleme sistemi kılavuzuna göre oluşturacak ve web hizmeti aracılığıyla Kuruma sunacak. ( Online Tank İzleme ) Tesislerinde bulunan yakıtına ilişkin Kuruma bildirim yapmakla yükümlü olacaklar.

Depolama faaliyetinde bulunan lisans sahipleri, Web hizmeti aracılığı ile, Stok izleme sistemi kılavuzuna göre oluşturulan bildirimleri Kuruma sunacaklar.

Depolama Lisas Sahiplerinin Uyması Gereken Bazı Kurallar ;

Tank ölçüm sistemi, çevrim içi olana kadar ilgili tanka petrol ikmali yapamayacak.
Tesislerinde tadilat dışında kalan her tankta, tank ölçüm sisteminin sürekli çevrim içi olmasını sağlayacak.

Tank ölçüm ve otomasyon sisteminde oluşan hatalı veriye konu arızaları 24 saat içinde, sistemin çevrim içi olup olmadığı durumuna ilişkin arızaları ise anında tespit etmekle yükümlü olacak.

Tank ölçüm ve otomasyon sisteminde oluşan arızaları, ilk arızanın meydana geliş tarihinden itibaren en geç 5 gün içerisinde giderecek.

Stok izleme sistemi kılavuzundaki “Dep-1 Detaylı Tank Otomasyon Sistemi” verilerini, tank bazında birbirini takip eden 10 gün boyunca Kuruma web servis aracılığıyla sağlamaması durumunda, elektronik verileri Kuruma tekrar ulaştırmaya başlayıncaya kadar ilgili tanklara petrol ikmalini ve tanklardan petrol tahliyesini durduracak.

Stok izleme sistemi kılavuzunda ihdas, iptal ve değişiklik Petrol Piyasası Dairesi Başkanlığı tarafından yapılarak ve Kurum internet sitesinde duyurulacak.

EPDK bu sistemle şirketlere ilişkin gerekli incelemeler daha hızlı şekilde sonuçlandırabilecek.

 

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ