logo

EPGİS; Akaryakıt istasyonlarına bayramda kapanma izni

 

EPGİS; EPDK otomasyon sistemlerini aktif (online) tutmak şartı ile Ulusal ve Dini bayram günlerinde istasyonlarımızı kapatabileceğimizi tarafımıza resmen bildirmiştir.

 

Bilindiği Üzere 2.1.1924 tarih ve 394 sayılı hafta tatili çalışma ruhsat harcı hakkındaki kanun 01.07.2017 tarih ve 7033 sayılı kanun ile kaldırılmasına rağmen Büyükşehir Belediyeleri tatil kavramını hafta sonu ve Ulusal – dini bayramlar tatilleri diye ikiye ayırması sonucu Ulusal ve dini bayram günlerine özel çalışma harcı talep etmesi ile konuyu EPDK’ ya taşıyıp Mevzuat göre bizlerin 365 gün 7/24 esasına göre çalışmak zorunluluğumuz olduğunu belirtip ilgili kurumlarla bu konudaki yazışmalarımızda kullanmak üzere çalışma zorunluluğumuzu belirten kurumun net görüşünü talep ettik.

Bu talebimizi inceleyen EPDK otomasyon sistemlerini aktif (online) tutmak şartı ile Ulusal ve Dini bayram günlerinde istasyonlarımızı kapatabileceğimizi tarafımıza resmen bildirmiştir.

Bu karar sosyal devlet olma adına son derece yerinde bir karar olmakla birlikte pratikte bu piyasa koşullarında uygulanabilir karar değildir.

Maliyet altı satışların çok yoğun olduğu bir nevi kurtlar sofrasını andıran akaryakıt piyasası kontrol edilebilir denetlenebilir bir sistemi olmadığından bu sevindirici haber bugün ki şartlarda maalesef uygun değildir. Şayet Eczacılar odası gibi üyesini bağlayıcı kararlar alan bir ODA sistemimiz olsaydı hem maliyet altı satış yapanları denetleyebilirdik hem de bu tür sosyal bir kavram olan tatil kavramını devreye alabilirdik.
Yine de her şeye rağmen Bayi kazanımı adına güçlü bir adımdır. Anılan günlerde Kapatmak isteyen istasyon sahipleri ceza gelecek kaygısı taşımadan bunu gerçekleştirebilecektir.

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ