logo

Otomasyon Firmaları da Lisans Alsaaa !!!


Bahan Özkan
bahan.ozkan@petrolgazetesi.com

 

Bugün bayilerden çok dağıtıcıları ilgilendiren bir konu üzerine yazmak istiyorum… Tabi ki otomasyonla alakalı…

 

Biliyorsunuz, 1240 sayılı kurul kararı…

Bu kararla EPDK kısaca dedi ki, “Bana verilerinizi istediğim formatta, istediğim şekilde raporlanmış tablolar halinde elektronik ortamda gönderiniz…”

Bu kararla beraber, bazı dağıtıcılar kendi yazılımlarını yaptılar, birçok dağıtıcıda, mevcut yazılım firmalarından destek alarak karara hemen geçişi sağladılar.

Şimdi, biliyoruz ki, Dağıtıcı firmalara devamlı tebligatlar gelir, çoğunluk içeriği otomasyondur. Dağıtıcı şirkette hemen cevap yazar genelde detay cümleler değişse de özü aynıdır…”otomasyon firması kaynaklı”

X otomasyon firması böyle çalışıyor, onlar bu şekilde yapmışlar bizim haberimiz yok, biz bilmiyorduk gibi bahaneleri EPDK kesinlikle KABUL ETMİYOR.

Şimdi hiçbir dağıtıcıya kabullendiremediğim EPDK’nın bu konuda ki duruşu, bu sistemin kullanımının başladığı yoğunlukla 2012 senelerinde sıklıkla düzenlediği toplantılarda bizzat ağızlarından dökülen sözler şu şekildeydi…

“Kurul kararı gereği dağıtıcı, elektronik ortamda verileri “sağlıklı ve eksiksiz” göndermek zorunda, çözüm ortaklarınızla ilgili sıkıntı sizi ilgilendirir.”

Yani “otomasyon firması kaynaklı” tebligat cevabınız her ne kadar doğru olsa bile maalesef EPDK’da geçerli değildir.

Olayın ciddiyeti çok büyük. Bugün bir ceza geldiğinde trilyonlardan bahsediliyor.

Ne yapmak lazım…

 • Tabi ki işin ciddiyetinde olan gerekli personel ve donanıma sahip otomasyon firmaları ile çalışılması gerekmektedir.
 • Otomasyon yazılımınız 1240 mevzuatına birebir uygun mu? Tablolar doğru yapılanmış mı? Doğru çalışıyor mu?  Veriler istenilen aralıklarda düzenli damgalanıyor mu?  EPDK ya veriler sağlıklı ve eksiksiz gönderiliyor mu? Gerekirse gün gün kontrolünü sağlamak gerekir.
 • Eğer sözleşme maddelerinde 1240 mevzuatına uygunluk maddesi yok ise Otomasyon firmasıyla yapacağınız anlaşmaya ek maddeler eklemekte fayda var. Özellikle 1240 mevzuatına %100 uygunluk istediğinizi belirtin.
 • Eğer Otomasyon firması değiştiyseniz, Yeni anlaştığınız firma, geçmiş verileri eksiksiz ve hatasız birleştirebilmelidir. (Tabiki bir önceki otomasyon firmanızdaki veriler mevzuata uygun ve mevcut ise) Bunun altını muhakkak çizin… EPDK istediği an geriye dönük 3 senelik verilerinizi mevzuat gereği sunmakla yükümlüsünüz.  “Otomasyon firması değiştik, Eski firmadan alamıyoruz” diyemiyoruz.
 • Bayilerinizin verileri kesintisiz ve doğru olarak alınmalıdır. Otomasyonu kapalı, internet yok gibi gerekçeler verilerin eksik oluşmasına ve daha sonra cezai durumla karşılaşılmasını sağlıyor.

Değerli Akaryakıt Dağıtım Firmalarımız,

İşim gereği birçok otomasyon firmasının sistemlerini kullanıyorum… Yukarıda dikkat etmeniz gerektiğini belirttiğim bir çırpıda yazılmış maddeler ise ne yazık ki benim yıllardır ve sürekli tecrübe ettiğim çok ciddi sıkıntılar.

Zaman zaman damgalamalarda, zaman zaman tablolarda sıkıntı çıkabiliyor. Özellikle en geç 30 dk. aralıkla oluşması gereken UE1 tablolarında bozulmalar olabiliyor. Veya hiç oluşmuyor…Koşullar yanlış hesaplanmış veya yanlış yerlerde ticketlar açılmış olabiliyor. , Tablo a1a ya düşmüş dolum, dolum raporunda görünmüyor bile olabiliyor.

EPDK’nın istediği 6 adeti günlük, toplam 11 adet otomasyon sistemi ile, 7 adeti oluşuma bağlı elektronik imzayla gönderilen kısaca 18 adet tablosu var. Bu tabloların oluştuğundan, tabloların birbiriyle uyumluluğundan emin olmanız gerekiyor. Her şeyden önce gönderildiğinden emin olmanız gerekiyor… Otomasyon kaynaklı cezalar çok fazla ve sürekli karşılaştığımız bir durum… Yine son zamanlarda dağıtıcı lisanslarının askıya alınmaları da yine ve ne yazık ki otomasyon kaynaklı…

Otomasyon firmalarıyla da işim gereği sürekli görüşüyoruz… Aslında, Biz dağıtıcılara, bayilere verilen lisans gibi, Otomasyon firmalarına da “EPDK bildirimlerini yapabilir” izni, lisansı, belgesi veya ehliyeti gibi devletin kurumundan bir belge verilse…? Konuşmalarıma istinaden söyleyebilirim ki, otomasyon firmaları da bu sorumluluğu almaya hazırlar aslında.

Biz dağıtıcılar, EPDK kararı gereği bu sistemi kullanıyor olsak da şu an bu hizmetten EGM’de bir fiil faydalanıyor. (üstelik ceza bile kesiyor) Yakın bir zaman da maliyenin de kullanacağına dair duyumlarımız var… eee? Aslında devletimize hizmet ediyoruz. Bu hizmeti sunan otomasyon firmalarının yükümlülükleri olsa?  Devlet, sadece koşulları sağlayan lisans/izin verdiği ve denetime sürekli açık bu otomasyon firmalarıyla çalışan dağıtıcılardan veri alsa, Dağıtıcılar nasıl ki lisanssız bayiyle çalışamıyorsa devletin belgesi olmayan otomasyon firmasıyla da çalışamasın zaten… Hem böylece, bizlerde ayrıca mevzuata uygunluğunun da kontrolünü yapmak zorunda kalmayız. Yani, eğer bir gün otomasyon firmaları bu şekilde bir belge alırlarsa bizlerin EPDK’ya “otomasyon kaynaklı” açıklamalarımızda geçerli olur diye düşünüyorum :))

Syg.

(Gazetemizin ilk gününden beri bu konuyu dile getiriyoruz)

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ulusal Stok Saklanma Riski Dağıtılmalı

  08 Şubat 2018 Güncel, Köşe Yazarları

    Stoklama işi, Arap-İsrail savaşına dayanıyor desek yanlış olmaz sanırım.   Bu savaşta ABD’nin İsrail’i desteklemesi üzerine petrol ihracatçısı Arap ülkeleri Batıya satışları durduruyor. Dünya Ortadoğu petrollerine bağımlı olduğu için petrol fiyatları artıyor ve 1973 Enerji Krizi baş gösteriyor. Öyle ki, Amerika’daki benzin istasyonlarında petrol karneye bağlanıyor. Petrol kıtlığının, insanların çalınma korkusuyla gece silahla arabalarının başında beklemeye kadar götürdüğü söylenir… Bu krizden 2 sene sonra ABD ilk SPR depos...
 • Otomasyon Firmaları da Lisans Alsaaa !!!

  15 Aralık 2017 Güncel, Köşe Yazarları

    Bugün bayilerden çok dağıtıcıları ilgilendiren bir konu üzerine yazmak istiyorum... Tabi ki otomasyonla alakalı...   Biliyorsunuz, 1240 sayılı kurul kararı... Bu kararla EPDK kısaca dedi ki, "Bana verilerinizi istediğim formatta, istediğim şekilde raporlanmış tablolar halinde elektronik ortamda gönderiniz..." Bu kararla beraber, bazı dağıtıcılar kendi yazılımlarını yaptılar, birçok dağıtıcıda, mevcut yazılım firmalarından destek alarak karara hemen geçişi sağladılar. Şimdi, biliyoruz ki, Dağıtıcı firmalara devamlı te...
 • Cezalar gelmeye başladı

  01 Aralık 2017 Güncel, Köşe Yazarları

    PLAKA GİRİŞLERİNDE YAPILAN HATALARA CEZALAR GELMEYE BAŞLADI...!   Uyardık, hatırlattık, örnekler verdik... olmaz dedik... Gün gün, hafta hafta, tek tek... Alt alta yazılan aynı sorulara bıkmadan sabırla cevaplar verdik... Gerek sosyal medyadan gerek whatsapp gruplarından gerek gazetelerdeki köşelerimizden gerek özelden tüm detaylarıyla anlattık olmadı... Ve cezalar gelmeye başladı.   Bayi haklı aslında... Bu sistemin tüm maliyetini kendi karşılıyor. Her ay sistem bedeli ödüyor, ufak bir arızası dahi ols...
 • Siyah Altının Köleliğine Son Verilmeli

  02 Ağustos 2017 Güncel, Köşe Yazarları

  Dünya siyah altının yani petrolün kölesi durumundayken, her geçen gün alternatif enerji kaynakları haberleri yapıyoruz... Bu güne kadar servetleri hesaplanamayan ya da açıklanamayan, dokunulmazlıkları olan Amerikan ve Arap şirketlerinin dünyayı yönetmesine artık son verme zamanı gelmedi mi? Birkaç ülkenin tekelinde bulunan ve dünyayı sömürge altına alan siyah altının tabi ki alternatifleri olmalı. Elektrikli ya da alternatif yakıtlı otomobil ve araçların üstüne gidilmeli mesela.  Yenilenebilir Enerji Kaynakları bakımından atağa geçen ülke...
 • EPGİS’in Ötv Baskısı Ses Getirdi!

  29 Temmuz 2017 Güncel, Köşe Yazarları

  Bu sabah bomba gibi bir haberle uyandık... Nedir, LPG-Otogaz satan istasyonların karın ağrısı olan tüplü- dökme gaz ile otogazın  ÖTV farklılığı... Ne oldu?... nihayet eşitlendi. Yani? İki ürün arasında ki tonda 670 TL lik ÖTV farkı kapatıldı, Kısaca; hırsızın çalması engellendi... Tabi, bu fark ile, tüplü- dökme gazda artış yaratacağı endişesiyle, KDV si de %8 e düşürüldü... Şimdi, Ufak bir hesap yapalım. Fiyatlar değişkenlik gösterdiğinden, Tüpraş körfezi baz alıyorum... Tüplü- dökme Tüpraş (ton)               :%8 KDV ...
 • Plaka Yok ! Sorun Çok !

  07 Haziran 2017 Güncel, Köşe Yazarları

  Geçen gün bir bayim sordu. Dedi ki; "Bu plakaların sehven yanlış yazılması veya sistem gecikmesi sebebiyle EGM ye geç düşmesi veya hiç düşmemesi gibi durumların yazılı cezası nedir?" Açıkçası yazılı cezasını bilemiyorum. Ancak bir cezası daha var ki, sorunlu plakanın gitmemesi veya sehven yanlış yazılmasıyla ilgili olarak bayi, suça iştirakle yargılanıyor onu biliyorum. Örneğin bir bombalı araç yakıtını sizden aldı ve gitti patlattı bir yerde... Ve araştırmalarda sizden yakıt aldığı ancak plakasının EMG’ye düşmediği veya harf/rakam sebebi...