logo

27 Eylül 2017

Otomasyon Firmalarının Lisansı Olmalı

Sektörde Dağıtım firmalarının EPDK mevzuaatlarına uygun bildirim ve raporlama yapabilmeleri için hizmet satın aldıkları ve az sayıda bulunan Otomasyon firmaları lisanslandırılmalı.

 

Hali hazırda hizmet veren ve sayıları oldukça az olan Otomasyon firmalarının yasal olarak hiçbir sorumluluğu bulunmamaktadır. Yükümlülüklerin ve sorumlulukların çok önemli olan konularda hizmet satın alınan Otomasyon firmalarının da tanınarak sorumluluk yüklenmelidir. EPDK mevzuatında yer alan cezai yaptırımlar çok yüksektir ve bu yaptırımlardan sadece dağıtıcı firmalar ve bayileri sorumlu tutulmaktadır.

Otomasyon firmalarının lisanslandırılması, kaliteli hizmet, haksız rekabetin önlenmesi, lisans ücretlendirmesi ile devlete ek gelir, yaptırımlar ve kötü niyetli firmaların ortadan kalkmasında önemli bir etken olacaktır. Ayrıca otomasyon firmaları bu sorumluluktan dolayı işleyişin daha sağlıklı çalışabilmesi için dağıtıcı firmalara inovatif çözümler üretebilecektir. Önemli olan başka bir konu da otomasyon firmalarının yetkili servislerinin de yeni bir düzenleme içerisinde sorumluluk verilmesi gerektiğidir. Bir otomasyon firmasının hizmet verdiği istasyon arızalarına, diğer serbest çalışan teknik servislerin müdahalesi cazai bir yaptırımla engellenmelidir.

Bu konudaki yaptırımda birçok sorunun önüne geçecektir. Sektörde az sayıda bulunan otomasyon firmalarının tanınması, risk ve sorumluluğun dağıtılması kapsamında 5015 Sayılı Petrol Piyasası Kanununda  bir düzenleme yapılması önem arz etmektedir.

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ