logo

Saudi Aramco, Türkiye İçin Temaslarda

Uluslararası Finans çevrelerinde son günlerde Dünyanın 1 numaralı petrol ihracatçısı Suudi Arabistan’ın kamu petrol şirketi olan Saudi Aramco’nun Aliağa’da halen yatırımı devam eden Star Rafinerisini satın almak için Socar Şirketi yetkilileriyle aracılar vasıtasıyla bazı görüşmeler yaptığı konuşuluyor.

 

Söz konusu satın alma operasyonu çerçevesinde Saudi Aramco’nun Socar’la bazı aracılı görüşmeler yaptığı iddia ediliyor.

Firma geçtiğimiz yıl CEO’su Amin Nasser kanalıyla Türkiye’de büyük yatırımlar için ön görüşmede bulunduklarını bu çerçevede ALPET’ le görüşmelere başlandığını, dağıtım ve rafinasyon konularının şirketinin her zaman ilgi alanında olduğunu bu çerçevede isim vermeden Türkiye’de bazı görüşmeler yaptıklarını ifade etmişti.

Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgiye göre Saudi Aramco kısa bir süre önce bazı aracılar kanalıyla Star Rafinerisi ve Petkimi satın almak için nabız yoklaması yaptırdı. Suudi Şirketin Socar’ın TANAP’taki  %58 oranındaki hissesi içinde araştırma yaptırdığı da gelen bilgiler arasında.

Hatırlanacağı gibi Şirket CEO’su Nasser “Türkiye bizim için önemli bir piyasa ve Türkiye’de olmak istiyoruz. Ancak henüz kesin bir şey yok. Bugün-yarın bazı görüşmelerimiz olacak. Bu görüşmelerde Türkiye’deki fırsatlar üzerinde mutabakat sağlama sürecine başlayıp-başlayamayacağımızı göreceğiz şeklinde bir açıklama da bulunmuştu.

 

Kaynak: KUZEYEGEHABER

Share
#

SENDE YORUM YAZ