logo

Total 4 Bin Metre Delecek

 

İSVİÇRE’deki Kıbrıs müzakerelerinin başarısızlıkla sona ermesinin ardından Rum ve Yunanlılar, tüm dikkatlerini tek yanlı parselledikleri Kıbrıs adasının güneyinde sondaj yapmaya hazırlanan Fransız Total şirketine Türkiye’nin vereceği tepkiye çevirdi. Rumlar, Larnaka limanına ikmal için yanaşan BM’nin Lübnan gücünde görevli 2 Fransız savaş gemisinin, ‘Total’in sondaj gemisine korumalık yapacağını’ ileri sürdü. 

 

Biri radara yakalanmayan (hayalet gemi) La Fayette sınıfı, 2 Fransız savaş gemisinin Larnaka’da ikmal yapması, rutin bir uygulama. Fransız gemilerinin yanı sıra, BM çerçevesinde Lübnan’da açıklarında faaliyet gösteren 8 ülkenin savaş gemileri, rutin ihtiyaçlarını Kıbrıs Rum yönetiminden karşılıyor. Suriye krizi nedeniyle bölgede bulunan Rus Amerikan gemiler de Rum limanlarını kullanıyor, ancak Rumlar, Fransız gemilerin Total’in sondaj gemisi çevresinde Türkiye’ye karşı koruma nöbeti tutacağını savunuyor.

TOTAL 4 BİN METRE DELECEK

Kıbrıs adasının 180 kilometre güneyinde, Mısır’ın münhasır ekonomik bölgesine 8 kilometre mesafede sondaja hazırlanan Panama bandıralı West Capella adlı gemi, Rumların tek yanlı parsellediği bölgenin en altında yer alan, Rumların Onisiforos adlı bir Aziz’in adını verdiği 11 numaralı parselde çalışmalarını yürütecek. Total’in İtalyan ENI ile yüzde 50 ortaklıkla 2013 yılında kiraladığı bölge, Mısır açıklarında keşfedilen büyük doğalgaz yatağı Zohr bölgesinin 40 kilometre uzağında. Bu nedenle bölgede doğalgaz bulunma ihtimali daha yüksek.

Panama bandıralı olmasına rağmen Total’in kiralaması nedeniyle Fransız bayrağı çeken gemi, Akdeniz tabanından 4 bin metre derinliğe sondaj yapacak ve kadar yaklaşık 3 ay bölgede kalacak. En erken sonuçların Ekim ayında alınması bekleniyor.

Etiketler: » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ