logo

Türk Antarktik Seferi Ekibi, Aralık’ta Sefere Çıkacak

 

Türk Antarktik Seferi Ekibi “Türkiye Bilimsel Araştırma Üssü”nü Antartika’da kurmak için seferlerini tamamladı. Grup, Cumhurbaşkanı Külliyesi’ne davet edilerek çalışmaları hakkında Cumhurbaşkanına bilgiler verdi. Ekip, Aralık ayında sefere tekrar çıkmayı planlıyor.

 

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde kurulacak Türkiye Bilimsel Araştırma Üssü için 24 Şubat’ta Antarktika’ya giden Özsoy liderliğindeki 4 farklı üniversite araştırmacılarından oluşan ekip yurda döndü.

 

 

Türk Antarktik Seferi Ekibi (TAE) Lideri Doç. Dr. Burcu Özsoy, daha kapsamlı ve uzun sürecek ikinci fizibilite çalışmasını, araştırmacı sayısını da artırarak aralık ayında gerçekleştirmeyi planladıklarını belirtti.

 

Kıtada 4 bin kilometre yol katettiklerini, kara ve deniz olmak üzere 2 milyon metrekarelik alan ölçümü gerçekleştirdiklerini anlatan Özsoy, bu kapsamda 45 noktadan numune ve örnek aldıklarını, 17 topografik kara ölçümüyle 38 alanda gözlem yaptıklarını vurguladı. 

 

Özsoy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türk Antarktik Seferi Ekibi’ni Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul ettiğine de değinerek, “Kendileri, Türkiye Cumhuriyeti çıkarları adına yaptığımız bu çalışmalara desteklerini tekrar ilettiler” dedi.

 

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, geçen günlerde Antarktika’da araştırma üssü kurulmasına ilişkin açıklamada bulunmuştu.

 

 

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ