logo

Yeni Af Yolda !

 

Başbakan Binali Yıldırım, beyaz eşya ve mobilyadaki vergi indirimlerinin ekim başına kadar uzatıldığını dile getirerek, esnafa da yeni bir vergi yapılandırması hakkı tanıyacaklarını duyurdu. 

  

18 TAKSİTTE ÖDENECEK

GEÇEN yıl getirilen yeniden yapılandırma 6736 sayılı yasa ile getirildi. 19 Ağustos 2016 tarihinde yürürlüğe giren bu düzenlemede 30 Haziran 2016 tarihine kadar olan borçlar kapsamdaydı. Şimdi yeni getirilecek yasal düzenlemeyle 6736 sayılı yasada yer alan ödenmeyen vergi borçları için getirilecek. Edinilen bilgiye göre 6736 sayılı yasada yer alan matrah artırımı gibi imkanlar yeni düzenlemede olmayacak. Yeni düzenlemede de yapılandırılan taksitler 6, 9, 12 ve 18 taksitte ödenecek. İki aylık sürelerle taksitler ödeneceği için vade en fazla 36 aya kadar çıkacak. Maliye yetkilileri ödeme koşullarının da 6736 sayılı yasada olduğu gibi olacağını belirterek, peşin ödemeyi tercih edenlere vergi borcunun aslı dışındaki yurtiçi üretici fiyatları (Yİ-ÜFE) görev hesaplanacak tutarın yüzde 50’sinin silinmesi imkanı tanınacağı öğrenildi.

 

47 MİLYAR LİRALIK YAPILANDIRMA

YENİ yapılandırmanın yaklaşık 7 milyon 200 bin vatandaşı ilgilendirdiğini ifade eden Ağbal, “2016 Temmuz’undan 2017 Mart’ına vergi borcunu ödemeyen 7 milyon 200 bin vatandaşımızı ilgilendiriyor” dedi. Ağbal, daha önce 2016 Haziran itibarıyla yeniden yapılandırma kanununa başvuran vatandaşların, 2017 Mart ayına kadar olan dönemde de vergi ve prim borcu varsa önce yaptığı başvurularını tekrar güncelleyeceklerini, bu dönemi de kapsayacak şekilde tekrar yeniden yapılandırmalarını yapacaklarını söyledi. Ağbal, “Peşin ödeme indirimi geçen defa yapmıştık, yeniden yapılandırma bakımından yine aynı o bütün uygulamalar bu dönemde devam edecek. Bir de 2016 Haziran’dan önceki dönemlerden vergi borcu olmayan, prim borcu olmayan ama 2016 Temmuz’undan sonra ilk defa vergi borcu ve prim borcu olan vatandaşlarımız da bu uygulamadan yararlanacaklar. Böylelikle yaklaşık 47 milyar lira tutarındaki vergi alacağını yapılandırmış olacağız” diye konuştu.

 

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ